29219
Contrast:
High Contrast
Normal Contrast
Enlargement:
Larger Font Size
Default Font Size
Smaller Font Size
Official website of World Para Swimming
    |
    |
    |

    Multi-medallists

    Rank Player Total Event Medal
    1
    BelarusBOKI Ihar
    (S13,SB13,SM13) 
    7 Men's 100m Backstroke S13 Gold
    Men's 100m Breaststroke SB13 Gold
    Men's 100m Butterfly S13 Gold
    Men's 100m Freestyle S13 Gold
    Men's 200m Individual Medley SM13 Gold
    Men's 400m Freestyle S13 Gold
    Men's 50m Freestyle S13 Gold
    2
    UkraineMERESHKO Yelyzav..
    (S6,SM6,SB5) 
    8 Mixed 4x50m Medley Relay 20pts Gold
    Women's 100m Breaststroke SB5 Gold
    Women's 100m Freestyle S6 Gold
    Women's 400m Freestyle S6 Gold
    Women's 50m Freestyle S6 Gold
    Mixed 4x50m Freestyle Relay 20pts Silver
    Women's 100m Backstroke S6 Silver
    Women's 200m Individual Medley SM6 Silver
    3
    UkraineDENYSENKO Iaroslav
    (S12,SM12) 
    7 Men's 100m Backstroke S12 Gold
    Men's 100m Freestyle S12 Gold
    Men's 200m Individual Medley SM12 Gold
    Men's 400m Freestyle S12 Gold
    Mixed 4x100m Freestyle Relay 49pts Gold
    Men's 100m Butterfly S12 Silver
    Men's 50m Freestyle S12 Silver
    4
    UkraineKRYPAK Maksym
    (S10,SM10) 
    7 Men's 100m Backstroke S10 Gold
    Men's 100m Freestyle S10 Gold
    Men's 400m Freestyle S10 Gold
    Men's 50m Freestyle S10 Gold
    Men's 100m Butterfly S10 Silver
    Men's 200m Individual Medley SM10 Silver
    Men's 4x100m Freestyle Relay 34pts Silver
    5 6 Men's 100m Freestyle S5 Gold
    Men's 4x100m Freestyle Relay 34pts Gold
    Men's 50m Freestyle S5 Gold
    Mixed 4x50m Freestyle Relay 20pts Gold
    Men's 200m Freestyle S5 Silver
    Men's 50m Backstroke S5 Silver
    6 5 Men's 100m Freestyle S9 Gold
    Men's 4x100m Freestyle Relay 34pts Gold
    Men's 4x100m Medley Relay 34pts Gold
    Men's 50m Freestyle S9 Gold
    Men's 100m Butterfly S9 Silver
    NetherlandsBRUINSMA Liesette
    (S11,SB11,SM11) 
    5 Women's 100m Breaststroke SB11 Gold
    Women's 100m Freestyle S11 Gold
    Women's 200m Individual Medley SM11 Gold
    Women's 400m Freestyle S11 Gold
    Women's 50m Freestyle S11 Silver
    8
    ItalyMORLACCHI Federico
    (S9,SB8,SM9) 
    6 Men's 100m Butterfly S9 Gold
    Men's 200m Individual Medley SM9 Gold
    Men's 400m Freestyle S9 Gold
    Men's 4x100m Medley Relay 34pts Gold
    Men's 100m Breaststroke SB8 Bronze
    Men's 100m Freestyle S9 Bronze
    9
    ItalyGILLI Carlotta
    (S13,SM13) 
    5 Women's 100m Backstroke S13 Gold
    Women's 100m Freestyle S13 Gold
    Women's 200m Individual Medley SM13 Gold
    Women's 50m Freestyle S13 Gold
    Mixed 4x100m Freestyle Relay 49pts Bronze
    10
    Great BritainTAI Alice
    (S8) 
    4 Women's 100m Backstroke S8 Gold
    Women's 100m Butterfly S8 Gold
    Women's 100m Freestyle S8 Gold
    Women's 4x100m Medley Relay 34pts Gold
    11
    UkraineSMYRNOV Viktor
    (S11,SM11,SB11) 
    7 Men's 100m Backstroke S11 Gold
    Men's 100m Breaststroke SB11 Gold
    Men's 400m Freestyle S11 Gold
    Men's 100m Butterfly S11 Silver
    Men's 200m Individual Medley SM11 Silver
    Men's 50m Freestyle S11 Silver
    Men's 100m Freestyle S11 Bronze
    12
    UkraineBOGODAIKO Ievgenii
    (S7,SB6,SM7) 
    6 Men's 100m Backstroke S7 Gold
    Men's 100m Breaststroke SB6 Gold
    Men's 50m Butterfly S7 Gold
    Men's 100m Freestyle S7 Silver
    Men's 4x100m Freestyle Relay 34pts Silver
    Men's 50m Freestyle S7 Silver
    13
    ItalyRAIMONDI Stefano
    (S10,SB9,SM10) 
    8 Men's 100m Breaststroke SB9 Gold
    Men's 4x100m Freestyle Relay 34pts Gold
    Men's 4x100m Medley Relay 34pts Gold
    Men's 100m Backstroke S10 Silver
    Men's 100m Freestyle S10 Silver
    Men's 100m Butterfly S10 Bronze
    Men's 400m Freestyle S10 Bronze
    Men's 50m Freestyle S10 Bronze
    14 5 Men's 100m Breaststroke SB4 Gold
    Men's 200m Freestyle S5 Gold
    Mixed 4x50m Freestyle Relay 20pts Gold
    Men's 100m Freestyle S5 Silver
    Men's 50m Freestyle S5 Silver
    15
    Great BritainFIRTH Bethany
    (S14,SB14,SM14) 
    5 Women's 100m Backstroke S14 Gold
    Women's 200m Freestyle S14 Gold
    Women's 200m Individual Medley SM14 Gold
    Women's 100m Butterfly S14 Silver
    Women's 100m Breaststroke SB14 Bronze
    ItalyTRIMI Arjola
    (S4,SB3) 
    5 Mixed 4x50m Freestyle Relay 20pts Gold
    Women's 50 m Freestyle S4 Gold
    Women's 50m Breaststroke SB3 Gold
    Mixed 4x50m Medley Relay 20pts Silver
    Women's 200m Freestyle S5 Bronze
    17
    SpainGASCON Sarai
    (S9,SM9) 
    4 Women's 100m Butterfly S9 Gold
    Women's 100m Freestyle S9 Gold
    Women's 50m Freestyle S9 Gold
    Women's 4x100m Medley Relay 34pts Silver
    4 Women's 100m Freestyle S7 Gold
    Women's 50m Butterfly S7 Gold
    Women's 50m Freestyle S7 Gold
    Women's 400m Freestyle S7 Silver
    UkraineSEMENENKO Yaroslav
    (S5,SM6,SM5) 
    4 Men's 50m Backstroke S5 Gold
    Men's 50m Butterfly S5 Gold
    Mixed 4x50m Medley Relay 20pts Gold
    Mixed 4x50m Freestyle Relay 20pts Silver
    NetherlandsZIJDERVELD Chant..
    (S10,SB9,SM10) 
    4 Women's 100m Breaststroke SB9 Gold
    Women's 100m Freestyle S10 Gold
    Women's 50m Freestyle S10 Gold
    Women's 200m Individual Medley SM10 Silver
    21
    GermanyKRAWZOW Elena
    (S12,SB12,SM12) 
    5 Women's 100m Breaststroke SB12 Gold
    Women's 200m Individual Medley SM12 Gold
    Women's 50m Freestyle S12 Gold
    Women's 100m Butterfly S12 Bronze
    Women's 100m Freestyle S12 Bronze
    22
    Great BritainSUMMERS-NEWTON M..
    (SM6,SB6,S6) 
    4 Women's 100m Breaststroke SB6 Gold
    Women's 200m Individual Medley SM6 Gold
    Women's 4x100m Medley Relay 34pts Gold
    Women's 400m Freestyle S6 Bronze
    Netherlandsvan HOFWEEGEN Th..
    (S6,SB6,SM6) 
    4 Men's 100m Freestyle S6 Gold
    Men's 400m Freestyle S6 Gold
    Men's 50m Freestyle S6 Gold
    Men's 4x100m Medley Relay 34pts Bronze
    24 3 Men's 200m Freestyle S3 Gold
    Men's 50m Backstroke S3 Gold
    Men's 50m Freestyle S3 Gold
    3 Women's 100m Backstroke S12 Gold
    Women's 100m Freestyle S12 Gold
    Women's 50m Freestyle S12 Gold
    26
    SpainMARQUES SOTO Nuria
    (S9,SB8,SM9) 
    8 Women's 100m Backstroke S9 Gold
    Women's 200m Individual Medley SM9 Gold
    Women's 100m Breaststroke SB8 Silver
    Women's 100m Freestyle S9 Silver
    Women's 400m Freestyle S9 Silver
    Women's 4x100m Medley Relay 34pts Silver
    Women's 100m Butterfly S9 Bronze
    Women's 50m Freestyle S9 Bronze
    27
    UkraineDUBROV Denys
    (S10,SB9,SM10) 
    6 Men's 100m Butterfly S10 Gold
    Men's 200m Individual Medley SM10 Gold
    Men's 100m Breaststroke SB9 Silver
    Men's 4x100m Freestyle Relay 34pts Silver
    Men's 50m Freestyle S10 Silver
    Men's 100m Freestyle S10 Bronze
    28
    Great BritainSHAW Toni
    (S9,SM9) 
    6 Women's 400m Freestyle S9 Gold
    Women's 4x100m Medley Relay 34pts Gold
    Women's 100m Butterfly S9 Silver
    Women's 200m Individual Medley SM9 Silver
    Women's 100m Backstroke S9 Bronze
    Women's 100m Freestyle S9 Bronze
    29
    UkrainePIDDUBNA Maryna
    (S11,SM11,SB11) 
    5 Mixed 4x100m Freestyle Relay 49pts Gold
    Women's 50m Freestyle S11 Gold
    Women's 100m Freestyle S11 Silver
    Women's 200m Individual Medley SM11 Silver
    Women's 100m Backstroke S11 Bronze
    30
    IsraelDADAON Ami Omer
    (S4,SB3,SM4) 
    4 Men's 100m Freestyle S4 Gold
    Men's 150m Individual Medley SM4 Gold
    Men's 200m Freestyle S4 Silver
    Men's 50m Breaststroke SB3 Silver
    NetherlandsKRUGER Lisa
    (SM10,S10,SB9) 
    4 Women's 100m Butterfly S10 Gold
    Women's 200m Individual Medley SM10 Gold
    Women's 100m Backstroke S10 Silver
    Women's 100m Breaststroke SB9 Silver
    SpainOLIVER Israel
    (S11,SB11,SM11) 
    4 Men's 100m Butterfly S11 Gold
    Men's 200m Individual Medley SM11 Gold
    Men's 100m Breaststroke SB11 Silver
    Mixed 4x100m Freestyle Relay 49pts Silver
    4 Women's 200m Individual Medley SM8 Gold
    Women's 400m Freestyle S8 Gold
    Women's 100m Freestyle S8 Silver
    Women's 50m Freestyle S8 Silver
    34 4 Men's 100m Freestyle S7 Gold
    Men's 4x100m Medley Relay 34pts Gold
    Men's 100m Backstroke S7 Silver
    Men's 50m Freestyle S7 Bronze
    35
    PolandGOLUS Michal
    (S8,SM8) 
    3 Men's 100m Freestyle S8 Gold
    Men's 50m Freestyle S8 Gold
    Men's 100m Butterfly S8 Silver
    3 Men's 200m Freestyle S2 Gold
    Men's 50m Backstroke S2 Gold
    Men's 100m Backstroke S2 Silver
    3 Women's 100m Backstroke S7 Gold
    Women's 400m Freestyle S7 Gold
    Women's 100m Freestyle S7 Silver
    38
    SpainPONCE BERTRAN An..
    (S5,SB5,SM6,SM5) 
    4 Men's 100m Breaststroke SB5 Gold
    Men's 200m Individual Medley SM6 Gold
    Men's 200m Freestyle S5 Bronze
    Mixed 4x50m Medley Relay 20pts Bronze
    39
    UkraineKHRUL Oksana
    (S6,SB7) 
    3 Mixed 4x50m Medley Relay 20pts Gold
    Women's 100m Breaststroke SB7 Gold
    Women's 50m Butterfly S6 Bronze
    BelarusZUDZILAU Hryhory
    (S11,SM11) 
    3 Men's 100m Freestyle S11 Gold
    Men's 50m Freestyle S11 Gold
    Men's 200m Individual Medley SM11 Bronze
    41
    NetherlandsEVERS Marc
    (S14,SB14,SM14) 
    2 Men's 100m Backstroke S14 Gold
    Men's 100m Butterfly S14 Gold
    GreeceMICHALENTZAKIS D..
    (S8,SM8,SM9) 
    2 Men's 100m Butterfly S8 Gold
    Men's 200m Individual Medley SM8 Gold
    2 Men's 50m Backstroke S4 Gold
    Men's 50m Freestyle S4 Gold
    44
    UkraineGARASHCHENKO Kyr..
    (S13,SM13) 
    6 Mixed 4x100m Freestyle Relay 49pts Gold
    Men's 100m Backstroke S13 Silver
    Men's 100m Freestyle S13 Silver
    Men's 200m Individual Medley SM13 Silver
    Men's 400m Freestyle S13 Silver
    Men's 50m Freestyle S13 Silver
    45
    UkraineSTETSENKO Anna
    (S13,SM13) 
    5 Mixed 4x100m Freestyle Relay 49pts Gold
    Women's 100m Backstroke S13 Silver
    Women's 100m Freestyle S13 Silver
    Women's 200m Individual Medley SM13 Silver
    Women's 50m Freestyle S13 Silver
    46 5 Men's 400m Freestyle S8 Gold
    Men's 100m Backstroke S8 Silver
    Men's 100m Freestyle S8 Silver
    Men's 4x100m Medley Relay 34pts Silver
    Men's 4x100m Freestyle Relay 34pts Bronze
    47
    Great BritainAPPLEGATE Jessic..
    (S14,SM14) 
    4 Women's 100m Butterfly S14 Gold
    Women's 100m Backstroke S14 Silver
    Women's 200m Freestyle S14 Silver
    Women's 200m Individual Medley SM14 Silver
    48
    ItalyBERRA Alessia
    (S12,SM12) 
    7 Women's 100m Butterfly S12 Gold
    Women's 100m Freestyle S12 Silver
    Women's 200m Individual Medley SM12 Silver
    Mixed 4x100m Freestyle Relay 49pts Bronze
    Women's 100m Backstroke S12 Bronze
    Women's 400m Freestyle S12 Bronze
    Women's 50m Freestyle S12 Bronze
    49 4 Women's 50m Freestyle S5 Gold
    Women's 4x100m Medley Relay 34pts Silver
    Women's 50m Backstroke S5 Silver
    Mixed 4x50m Medley Relay 20pts Bronze
    50
    ItalyMORELLI Efrem
    (SB3,SM4) 
    3 Men's 50m Breaststroke SB3 Gold
    Men's 150m Individual Medley SM4 Silver
    Mixed 4x50m Medley Relay 20pts Silver
    51
    UkraineHONTAR Anna
    (S7,SM7) 
    4 Women's 200m Individual Medley SM7 Gold
    Women's 100m Backstroke S7 Silver
    Women's 100m Freestyle S7 Bronze
    Women's 50m Freestyle S7 Bronze
    FranceSUPIOT Claire
    (S8,SM8) 
    4 Women's 50m Freestyle S8 Gold
    Women's 400m Freestyle S8 Silver
    Women's 100m Freestyle S8 Bronze
    Women's 200m Individual Medley SM8 Bronze
    53 3 Men's 100m Backstroke S2 Gold
    Men's 50m Backstroke S2 Silver
    Men's 200m Freestyle S2 Bronze
    3 Women's 4x100m Medley Relay 34pts Gold
    Women's 50m Freestyle S10 Silver
    Women's 100m Freestyle S10 Bronze
    HungaryPAP Bianka
    (S10,SM10) 
    3 Women's 100m Backstroke S10 Gold
    Women's 400m Freestyle S10 Silver
    Women's 200m Individual Medley SM10 Bronze
    3 Women's 50m Butterfly S6 Gold
    Women's 100m Freestyle S6 Silver
    Women's 50m Freestyle S6 Bronze
    UkraineTRUSOV Andrii
    (S7,SB6,SM7) 
    3 Men's 50m Freestyle S7 Gold
    Men's 50m Butterfly S7 Silver
    Men's 100m Freestyle S7 Bronze
    UkraineVERBOVA Maryna
    (S4,SB3,SM4) 
    3 Women's 150m Individual Medley SM4 Gold
    Women's 50m Backstroke S4 Silver
    Women's 50m Breaststroke SB3 Bronze
    59
    FranceDIDIER Ugo
    (S9,SM9) 
    2 Men's 100m Backstroke S9 Gold
    Men's 200m Individual Medley SM9 Silver
    ItalyGHIRETTI Giulia
    (S5,SM5,SB4) 
    2 Women's 50m Butterfly S5 Gold
    Women's 100m Breaststroke SB4 Silver
    PolandJABLONSKA Oliwia
    (S10,SM10) 
    2 Women's 400m Freestyle S10 Gold
    Women's 100m Butterfly S10 Silver
    SpainSALGUERO GALISTE..
    (SB8,S9,SM9) 
    2 Men's 100m Breaststroke SB8 Gold
    Men's 4x100m Medley Relay 34pts Silver
    2 Men's 200m Freestyle S4 Gold
    Men's 100m Freestyle S4 Silver
    64
    Great BritainFIDDES Louise
    (S14,SB14,SM14) 
    4 Women's 100m Breaststroke SB14 Gold
    Women's 100m Butterfly S14 Bronze
    Women's 200m Freestyle S14 Bronze
    Women's 200m Individual Medley SM14 Bronze
    UkraineKRAINYK Vasyl
    (S14,SB14,SM14) 
    4 Men's 200m Individual Medley SM14 Gold
    Men's 100m Backstroke S14 Bronze
    Men's 100m Breaststroke SB14 Bronze
    Men's 100m Butterfly S14 Bronze
    GermanySCHOTT Verena
    (S6,SB5,SM6) 
    4 Women's 100m Backstroke S6 Gold
    Mixed 4x50m Freestyle Relay 20pts Bronze
    Women's 100m Breaststroke SB5 Bronze
    Women's 200m Individual Medley SM6 Bronze
    67
    ItalyMENCIOTTI Riccardo
    (S10,SM10) 
    3 Men's 4x100m Freestyle Relay 34pts Gold
    Men's 100m Backstroke S10 Bronze
    Men's 200m Individual Medley SM10 Bronze
    68 2 Women's 50m Backstroke S5 Gold
    Women's 50m Butterfly S5 Bronze
    2 Men's 50m Freestyle S4 Gold
    Men's 200m Freestyle S4 Bronze
    Great BritainHAMER Thomas
    (S14,SM14) 
    2 Men's 200m Freestyle S14 Gold
    Men's 200m Individual Medley SM14 Bronze
    IrelandKEANE Ellen
    (S9,SB8,SM9) 
    2 Women's 100m Breaststroke SB8 Gold
    Women's 200m Individual Medley SM9 Bronze
    Great BritainKEARNEY Tully
    (S5,S6,SB4) 
    2 Women's 100m Freestyle S5 Gold
    Women's 50m Freestyle S5 Bronze
    IsraelPEZARO Inbal
    (SM5,S5) 
    2 Women's 200m Freestyle S5 Gold
    Women's 100m Freestyle S5 Bronze
    2 Men's 50m Butterfly S6 Gold
    Men's 200m Individual Medley SM6 Bronze
    2 Men's 100m Backstroke S8 Gold
    Men's 100m Breaststroke SB7 Bronze
    76
    ItalyBOGGIONI Monica
    (S5,SM5,SB4) 
    6 Mixed 4x50m Medley Relay 20pts Silver
    Women's 100m Freestyle S5 Silver
    Women's 200m Freestyle S5 Silver
    Women's 50m Freestyle S5 Silver
    Women's 100m Breaststroke SB4 Bronze
    Women's 50m Backstroke S5 Bronze
    77 4 Mixed 4x100m Freestyle Relay 49pts Silver
    Women's 100m Backstroke S12 Silver
    Women's 100m Butterfly S12 Silver
    Women's 400m Freestyle S12 Silver
    78 3 Men's 200m Freestyle S3 Silver
    Men's 50m Backstroke S3 Silver
    Men's 50m Freestyle S3 Silver
    79
    UkraineSVIDERSKA Olga
    (S4,SB3,SM4) 
    5 Mixed 4x50m Freestyle Relay 20pts Silver
    Women's 150m Individual Medley SM4 Silver
    Women's 50 m Freestyle S4 Bronze
    Women's 50m Backstroke S4 Bronze
    Women's 50m Breaststroke SB3 Bronze
    80 3 Women's 100m Backstroke S11 Silver
    Women's 400m Freestyle S11 Silver
    Women's 100m Freestyle S11 Bronze
    UkraineCHUFAROV Danylo
    (S12,SB12,SM12) 
    3 Men's 200m Individual Medley SM12 Silver
    Men's 400m Freestyle S12 Silver
    Men's 100m Breaststroke SB12 Bronze
    3 Men's 100m Backstroke S11 Silver
    Men's 100m Freestyle S11 Silver
    Men's 50m Freestyle S11 Bronze
    Great BritainRICHTER Megan
    (S8,SM8,SB7) 
    3 Women's 100m Backstroke S8 Silver
    Women's 200m Individual Medley SM8 Silver
    Women's 100m Breaststroke SB7 Bronze
    UkraineVERAKSA Maksym
    (S12,SB12) 
    3 Men's 100m Breaststroke SB12 Silver
    Men's 100m Freestyle S12 Silver
    Men's 50m Freestyle S12 Bronze
    85
    Great BritainCATCHPOLE Jordan
    (S14,SM14) 
    2 Men's 100m Backstroke S14 Silver
    Men's 200m Freestyle S14 Silver
    2 Men's 400m Freestyle S8 Silver
    Mixed 4x50m Medley Relay 20pts Silver
    IcelandJONSSON Robert I..
    (S14,SB14,SM14) 
    2 Men's 100m Butterfly S14 Silver
    Men's 200m Individual Medley SM14 Silver
    Great BritainSIMMONDS Eleanor
    (S6,SB6,SM6) 
    2 Women's 100m Breaststroke SB6 Silver
    Women's 400m Freestyle S6 Silver
    Great BritainWHITE Lewis
    (S9,SM9) 
    2 Men's 100m Freestyle S9 Silver
    Men's 400m Freestyle S9 Silver
    90 4 Men's 4x100m Medley Relay 34pts Silver
    Men's 100m Butterfly S9 Bronze
    Men's 4x100m Freestyle Relay 34pts Bronze
    Men's 50m Freestyle S9 Bronze
    91
    GermanyBOETTCHER Gina
    (S4,SM4,SB3) 
    3 Women's 50 m Freestyle S4 Silver
    Mixed 4x50m Freestyle Relay 20pts Bronze
    Women's 150m Individual Medley SM4 Bronze
    3 Women's 100m Butterfly S8 Silver
    Women's 100m Backstroke S8 Bronze
    Women's 50m Freestyle S8 Bronze
    SwitzerlandFUHRER Stephan
    (S6,S5,SB4) 
    3 Men's 100m Breaststroke SB4 Silver
    Men's 100m Freestyle S5 Bronze
    Men's 50m Freestyle S5 Bronze
    UkraineKOMAROV Oleksandr
    (S6,SM6,SB5) 
    3 Men's 100m Freestyle S6 Silver
    Men's 100m Backstroke S6 Bronze
    Men's 50m Freestyle S6 Bronze
    IsraelMALYAR Mark
    (S7,SM7,SB6) 
    3 Men's 400m Freestyle S7 Silver
    Men's 100m Backstroke S7 Bronze
    Men's 100m Breaststroke SB6 Bronze
    SpainPOLO LOPEZ Marian
    (S13,SB13,SM13) 
    3 Mixed 4x100m Freestyle Relay 49pts Silver
    Women's 100m Backstroke S13 Bronze
    Women's 50m Freestyle S13 Bronze
    FrancePORTAL Alex
    (S13,SM13) 
    3 Men's 100m Butterfly S13 Silver
    Men's 200m Individual Medley SM13 Bronze
    Men's 400m Freestyle S13 Bronze
    SpainROLO MARICHAL Ju..
    (S7,SM7,SB7) 
    3 Women's 50m Butterfly S7 Silver
    Mixed 4x50m Medley Relay 20pts Bronze
    Women's 200m Individual Medley SM7 Bronze
    3 Women's 50m Freestyle S6 Silver
    Women's 100m Breaststroke SB6 Bronze
    Women's 100m Freestyle S6 Bronze
    ItalyURSO Salvatore
    (S11,SB11,SM11) 
    3 Men's 400m Freestyle S11 Silver
    Men's 100m Butterfly S11 Bronze
    Mixed 4x100m Freestyle Relay 49pts Bronze
    101
    UkraineBEREZHNA Yana
    (S11,SB11,SM11) 
    2 Women's 100m Breaststroke SB11 Silver
    Women's 200m Individual Medley SM11 Bronze
    2 Men's 100m Breaststroke SB6 Silver
    Men's 400m Freestyle S7 Bronze
    UkraineBOZHYNSKYI Iurii
    (S9,SB7,SM9) 
    2 Men's 50m Freestyle S9 Silver
    Men's 100m Breaststroke SB7 Bronze
    2 Men's 50m Freestyle S8 Silver
    Men's 400m Freestyle S8 Bronze
    HungaryIVAN Bence
    (SM6,S6,SB6) 
    2 Men's 200m Individual Medley SM6 Silver
    Men's 50m Butterfly S6 Bronze
    2 Women's 100m Freestyle S10 Silver
    Women's 400m Freestyle S10 Bronze
    2 Men's 50m Butterfly S5 Silver
    Men's 50m Backstroke S5 Bronze
    AustriaONEA Andreas
    (S8,SB8,SM8) 
    2 Men's 200m Individual Medley SM8 Silver
    Men's 100m Butterfly S8 Bronze
    SpainSALGUERO OTEIZA ..
    (S13,SB13) 
    2 Mixed 4x100m Freestyle Relay 49pts Silver
    Men's 100m Freestyle S13 Bronze
    SpainSCHRENCK MARTINE..
    (S9,SB9,SM9) 
    2 Men's 4x100m Medley Relay 34pts Silver
    Men's 4x100m Freestyle Relay 34pts Bronze
    NetherlandsTAKKEN Bas
    (S10) 
    2 Men's 400m Freestyle S10 Silver
    Men's 4x100m Medley Relay 34pts Bronze
    2 Men's 100m Backstroke S9 Silver
    Men's 4x100m Medley Relay 34pts Bronze
    Netherlandsvan DUUREN Tim
    (S9,SB8) 
    2 Men's 100m Breaststroke SB8 Silver
    Men's 4x100m Medley Relay 34pts Bronze
    2 Men's 400m Freestyle S6 Silver
    Men's 100m Freestyle S6 Bronze
    115 4 Men's 200m Freestyle S3 Bronze
    Men's 50m Backstroke S3 Bronze
    Men's 50m Freestyle S3 Bronze
    Mixed 4x50m Medley Relay 20pts Bronze
    4 Men's 100m Backstroke S8 Bronze
    Men's 100m Freestyle S8 Bronze
    Men's 4x100m Freestyle Relay 34pts Bronze
    Men's 50m Freestyle S8 Bronze
    117 3 Men's 100m Backstroke S12 Bronze
    Men's 100m Butterfly S12 Bronze
    Men's 100m Freestyle S12 Bronze
    118
    NetherlandsDORSMAN Rogier
    (S12,SB12,SM12) 
    2 Men's 200m Individual Medley SM12 Bronze
    Men's 400m Freestyle S12 Bronze
    SpainEDO BELTRAN Aria..
    (S13,SM13) 
    2 Women's 100m Freestyle S13 Bronze
    Women's 200m Individual Medley SM13 Bronze
    GermanyPOLLAP Tobias
    (S7,SB7,SM7) 
    2 Men's 50m Butterfly S7 Bronze
    Mixed 4x50m Freestyle Relay 20pts Bronze
    SwedenREICHARD Maja
    (S11,SB11) 
    2 Women's 100m Breaststroke SB11 Bronze
    Women's 50m Freestyle S11 Bronze
    2 Men's 100m Butterfly S13 Bronze
    Men's 50m Freestyle S13 Bronze
    ItalySCORTECHINI Ales..
    (S10,SM10) 
    2 Women's 100m Butterfly S10 Bronze
    Women's 50m Freestyle S10 Bronze
    2 Men's 100m Freestyle S4 Bronze
    Men's 50m Freestyle S4 Bronze
    2 Women's 100m Backstroke S7 Bronze
    Women's 50m Butterfly S7 Bronze
    HungaryTOTH Tamas
    (S9,SB9,SM9) 
    2 Men's 100m Backstroke S9 Bronze
    Men's 200m Individual Medley SM9 Bronze
    DenmarkVINTHER Amalie
    (SM8,S8,SB7) 
    2 Women's 400m Freestyle S8 Bronze
    Women's 4x100m Medley Relay 34pts Bronze
    2 Men's 150m Individual Medley SM4 Bronze
    Men's 50m Backstroke S4 Bronze