Font size bigger Font size smaller

Vote now for October’s Allianz Athlete of the Month

Shortlist includes Worlds and Asian Para Games champions 01 Nov 2018
Imagen
Collage with a swimmer, powerlifter, goalball team, wheelchair racer and table tennis player

Five standout athletes up for October's Allianz Athlete of the Month

By IPC

The International Paralympic Committee (IPC) has revealed the shortlist for October’s Allianz Athlete of the Month, and the public can now vote for the winner on www.paralympic.org.

The nominations are:

Sodnompiljee Enkhbayar, Mongolia, powerlifting

Enkhbayar lifted 244kg to break the world record in the men’s up to 107kg at the Asian Para Games in Jakarta, Indonesia.

Amilova Fotimakhon, Uzbekistan, swimming

The 19-year-old won seven medals (four golds) and set two new world records in the women’s 200m individual medley SM13 and 100m breaststroke SB13 at the Asian Para Games.

Japan women’s goalball team

Japan overcame Paralympic silver medallists China to claim their first ever Asian Para Games title. Tied in the second half, Japan managed to score three goals to win gold, 5-3.

Daniel Romanchuk, USA, athletics

Romanchuk claimed his first major marathon win with victory over defending champion Marcel Hug at the Chicago Marathon. He now sits top of the Abbott World Marathon Series XII leaderboard.

Kim Hyeon Uk, South Korea, table tennis

The 22-year-old not only came away with a first world title, but he also swept aside some of the very best in the men’s class 1, including compatriot and world No. 1 Young Dae Joo in the final.

The public has until 12:00 (CEST) on Thursday (8 November) to vote for the athlete they want to be the Allianz Athlete of the Month for October 2018 via the International Paralympic Committee homepage.

The nominations are compiled from submissions by National Paralympic Committees (NPCs) and International Federations (IFs).

The 2018 winners are:

January – Oksana Masters, USA, Nordic skiing

February – Mac Marcoux, CAN, alpine skiing

March (Best Male) – Brian McKeever, CAN, Nordic skiing

March (Best Female) – Ekaterina Rumyantseva, NPA, Nordic skiing

March (Best Team) – Chinese wheelchair curling team

April – Gemma Collis-McCann, GBR, wheelchair fencing

May – Sareh Javanmardi, IRI, shooting

June – Sevda Altunoluk, TUR, goalball

July – Morteza Mehrzadselakjani, IRI, sitting volleyball

August – Greg Polychronidis, GRE, boccia

September – Corne de Koning, NED, rowing