91085
Chatbot Button
Contrast:
High Contrast
Normal Contrast
Enlargement:
Larger Font Size
Default Font Size
Smaller Font Size
    Multi-Medallists - Pyeongchang 2018 Paralympic Winter Games

    Multi-Medallists

    Rank Athlete Sport Event Medal Total
    1
    Alpine Skiing
    Women's Downhill, Visually Impaired Gold 5
    Women's Giant Slalom, Visually Impaired Gold
    Women's Super Combined, Visually Impaired Gold
    Women's Super-G, Visually Impaired Gold
    Women's Slalom, Visually Impaired Silver
    2
    Marie BOCHET
    (LW6/8-2) 

    Alpine Skiing
    Women's Downhill, Standing Gold 4
    Women's Giant Slalom, Standing Gold
    Women's Slalom, Standing Gold
    Women's Super-G, Standing Gold
    3
    Biathlon
    Men's 12.5km, Standing Gold 5
    Men's 7.5km, Standing Gold
    Men's 15km, Standing Silver

    Cross-Country Skiing
    4x2.5km Open Relay Gold
    Men's 20km Free, Standing Silver

    Biathlon
    Women's 10km, Standing Gold 5
    Women's 6km, Standing Gold
    Women's 12.5km, Standing Silver

    Cross-Country Skiing
    Women's 15km Free, Standing Gold
    Women's 7.5km Classic, Standing Silver
    5
    Cross-Country Skiing
    Men's 1.5km Sprint Classic, Vis Imp Gold 4
    Men's 10km Classic, Visually Impaired Gold
    Men's 20km, Visually Impaired Gold
    4x2.5km Open Relay Bronze

    Biathlon
    Women's 6km, Visually Impaired Bronze 4

    Cross-Country Skiing
    Women's 1.5km Sprint Classic, Vis Imp Gold
    Women's 15km Free, Visually Imp Gold
    Women's 7.5km Classic, Visually Imp Gold
    7
    Theo GMUR
    (LW9-1) 

    Alpine Skiing
    Men's Downhill, Standing Gold 3
    Men's Giant Slalom, Standing Gold
    Men's Super-G, Standing Gold
    8
    Andrea ESKAU
    (LW11) 

    Biathlon
    Women's 10km, Sitting Gold 6
    Women's 12.5km, Sitting Gold

    Cross-Country Skiing
    Women's 1.1km Sprint, Sitting Silver
    Women's 12km, Sitting Silver
    Women's 5km, Sitting Silver
    4x2.5km Mixed Relay Bronze

    Biathlon
    Women's 12.5km, Visually Impaired Gold 6
    Women's 6km, Visually Impaired Gold
    Women's 10km, Visually Impaired Silver

    Cross-Country Skiing
    Women's 1.5km Sprint Classic, Vis Imp Silver
    Women's 7.5km Classic, Visually Imp Silver
    Women's 15km Free, Visually Imp Bronze

    Biathlon
    Women's 10km, Visually Impaired Gold 6
    Women's 12.5km, Visually Impaired Silver
    Women's 6km, Visually Impaired Silver

    Cross-Country Skiing
    4x2.5km Mixed Relay Gold
    Women's 15km Free, Visually Imp Silver
    Women's 1.5km Sprint Classic, Vis Imp Bronze
    11
    Biathlon
    Women's 12.5km, Standing Gold 5
    Women's 10km, Standing Silver
    Women's 6km, Standing Silver

    Cross-Country Skiing
    Women's 1.5km Sprint Classic, Standing Gold
    Women's 15km Free, Standing Silver
    12
    Biathlon
    Women's 12.5km, Sitting Silver 5
    Women's 6km, Sitting Silver

    Cross-Country Skiing
    Women's 1.1km Sprint, Sitting Gold
    Women's 5km, Sitting Gold
    Women's 12km, Sitting Bronze
    13
    Alpine Skiing
    Men's Giant Slalom, Visually Impaired Gold 4
    Men's Slalom, Visually Impaired Gold
    Men's Super-G, Visually Impaired Silver
    Men's Downhill, Visually Impaired Bronze
    14
    Alpine Skiing
    Women's Downhill, Sitting Gold 3
    Women's Super-G, Sitting Gold
    Women's Super Combined, Sitting Silver
    15
    Alpine Skiing
    Women's Slalom, Sitting Gold 2
    Women's Super Combined, Sitting Gold

    Snowboard
    Women's Banked Slalom SB-LL2 Gold 2
    Women's Snowboard Cross SB-LL2 Gold

    Snowboard
    Women's Banked Slalom SB-LL1 Gold 2
    Women's Snowboard Cross SB-LL1 Gold
    Kendall GRETSCH
    (LW11.5) 

    Biathlon
    Women's 6km, Sitting Gold 2

    Cross-Country Skiing
    Women's 12km, Sitting Gold

    Biathlon
    Men's 15km, Visually Impaired Gold 2
    Men's 7.5km, Visually Impaired Gold
    20
    Biathlon
    Men's 7.5km, Sitting Gold 6
    Men's 12.5km, Sitting Silver
    Men's 15km, Sitting Silver

    Cross-Country Skiing
    Men's 15km, Sitting Silver
    Men's 7.5km, Sitting Silver
    Men's 1.1km Sprint, Sitting Bronze
    21
    Alpine Skiing
    Men's Super-G, Visually Impaired Gold 4
    Men's Downhill, Visually Impaired Silver
    Men's Giant Slalom, Visually Impaired Silver
    Men's Slalom, Visually Impaired Silver
    22
    Biathlon
    Men's 15km, Standing Gold 6
    Men's 7.5km, Standing Silver
    Men's 12.5km, Standing Bronze

    Cross-Country Skiing
    4x2.5km Mixed Relay Silver
    Men's 1.5km Sprint Classic, Standing Bronze
    Men's 10km Classic, Standing Bronze
    23
    Momoka MURAOKA
    (LW10-2) 

    Alpine Skiing
    Women's Giant Slalom, Sitting Gold 5
    Women's Downhill, Sitting Silver
    Women's Slalom, Sitting Silver
    Women's Super Combined, Sitting Bronze
    Women's Super-G, Sitting Bronze
    24
    Alpine Skiing
    Women's Slalom, Visually Impaired Gold 4
    Women's Giant Slalom, Visually Impaired Silver
    Women's Super Combined, Visually Impaired Silver
    Women's Super-G, Visually Impaired Bronze

    Biathlon
    Men's 12.5km, Visually Impaired Gold 4
    Men's 7.5km, Visually Impaired Silver

    Cross-Country Skiing
    Men's 20km, Visually Impaired Silver
    Men's 10km Classic, Visually Impaired Bronze
    26
    Mollie JEPSEN
    (LW6/8-2) 

    Alpine Skiing
    Women's Super Combined, Standing Gold 4
    Women's Slalom, Standing Silver
    Women's Downhill, Standing Bronze
    Women's Giant Slalom, Standing Bronze
    27
    Biathlon
    Men's 12.5km, Standing Silver 3
    Men's 7.5km, Standing Bronze

    Cross-Country Skiing
    Men's 20km Free, Standing Gold

    Cross-Country Skiing
    Women's 7.5km Classic, Standing Gold 3
    4x2.5km Mixed Relay Silver
    Women's 1.5km Sprint Classic, Standing Bronze
    29
    Aleksei BUGAEV
    (LW6/8-2) 

    Alpine Skiing
    Men's Super Combined, Standing Gold 2
    Men's Giant Slalom, Standing Silver
    Andrew KURKA
    (LW12-1) 

    Alpine Skiing
    Men's Downhill, Sitting Gold 2
    Men's Super-G, Sitting Silver
    Mike SCHULTZ
    (LL-1) 

    Snowboard
    Men's Snowboard Cross SB-LL1 Gold 2
    Men's Banked Slalom SB-LL1 Silver

    Cross-Country Skiing
    Men's 10km Classic, Standing Gold 2
    Men's 1.5km Sprint Classic, Standing Silver
    33
    Biathlon
    Women's 10km, Standing Bronze 4
    Women's 6km, Standing Bronze

    Cross-Country Skiing
    4x2.5km Mixed Relay Gold
    Women's 15km Free, Standing Bronze
    34
    Adam HALL
    (LW1) 

    Alpine Skiing
    Men's Slalom, Standing Gold 2
    Men's Super Combined, Standing Bronze
    Andrew SOULE
    (LW12) 

    Biathlon
    Men's 12.5km, Sitting Bronze 2

    Cross-Country Skiing
    Men's 1.1km Sprint, Sitting Gold

    Biathlon
    Men's 15km, Visually Impaired Bronze 2

    Cross-Country Skiing
    4x2.5km Open Relay Gold

    Snowboard
    Men's Banked Slalom SB-LL2 Gold 2
    Men's Snowboard Cross SB-LL2 Bronze

    Biathlon
    Men's 12.5km, Visually Impaired Bronze 2

    Cross-Country Skiing
    4x2.5km Mixed Relay Gold

    Alpine Skiing
    Men's Giant Slalom, Sitting Gold 2
    Men's Super Combined, Sitting Bronze

    Alpine Skiing
    Men's Downhill, Visually Impaired Gold 2
    Men's Giant Slalom, Visually Impaired Bronze

    Cross-Country Skiing
    Men's 15km, Sitting Gold 2
    Men's 7.5km, Sitting Bronze

    Snowboard
    Men's Snowboard Cross SB-LL2 Gold 2
    Men's Banked Slalom SB-LL2 Bronze

    Snowboard
    Men's Banked Slalom SB-UL Gold 2
    Men's Snowboard Cross SB-UL Bronze

    Alpine Skiing
    Men's Super Combined, Visually Impaired Gold 2
    Men's Super-G, Visually Impaired Bronze
    Noah ELLIOTT
    (LL-1) 

    Snowboard
    Men's Banked Slalom SB-LL1 Gold 2
    Men's Snowboard Cross SB-LL1 Bronze

    Snowboard
    Men's Snowboard Cross SB-UL Gold 2
    Men's Banked Slalom SB-UL Bronze
    SIN Eui Hyun
    (LW12) 

    Cross-Country Skiing
    Men's 7.5km, Sitting Gold 2
    Men's 15km, Sitting Bronze

    Cross-Country Skiing
    4x2.5km Open Relay Gold 2
    Men's 20km, Visually Impaired Bronze
    49
    Andrea ROTHFUSS
    (LW6/8-2) 

    Alpine Skiing
    Women's Downhill, Standing Silver 5
    Women's Giant Slalom, Standing Silver
    Women's Super Combined, Standing Silver
    Women's Super-G, Standing Silver
    Women's Slalom, Standing Bronze
    50
    Alpine Skiing
    Men's Downhill, Standing Silver 4
    Men's Slalom, Standing Silver
    Men's Super Combined, Standing Silver
    Men's Super-G, Standing Silver
    51
    Alpine Skiing
    Women's Downhill, Visually Impaired Silver 3
    Women's Super-G, Visually Impaired Silver
    Women's Slalom, Visually Impaired Bronze
    52
    Biathlon
    Men's 7.5km, Sitting Silver 2

    Cross-Country Skiing
    Men's 1.1km Sprint, Sitting Silver

    Biathlon
    Men's 12.5km, Visually Impaired Silver 2
    Men's 15km, Visually Impaired Silver
    Tyler WALKER
    (LW12-1) 

    Alpine Skiing
    Men's Giant Slalom, Sitting Silver 2
    Men's Slalom, Sitting Silver
    55
    Alpine Skiing
    Men's Super Combined, Sitting Silver 3
    Men's Slalom, Sitting Bronze
    Men's Super-G, Sitting Bronze

    Biathlon
    Women's 10km, Sitting Silver 3

    Cross-Country Skiing
    Women's 1.1km Sprint, Sitting Bronze
    Women's 5km, Sitting Bronze
    57
    Amy PURDY
    (LL-1) 

    Snowboard
    Women's Snowboard Cross SB-LL1 Silver 2
    Women's Banked Slalom SB-LL1 Bronze

    Snowboard
    Women's Banked Slalom SB-LL1 Silver 2
    Women's Snowboard Cross SB-LL1 Bronze

    Alpine Skiing
    Women's Super-G, Sitting Silver 2
    Women's Giant Slalom, Sitting Bronze
    Eirik BYE
    (B3) 

    Cross-Country Skiing
    4x2.5km Open Relay Silver 2
    Men's 1.5km Sprint Classic, Vis Imp Bronze

    Cross-Country Skiing
    4x2.5km Mixed Relay Silver 2
    Women's 7.5km Classic, Standing Bronze

    Cross-Country Skiing
    4x2.5km Open Relay Silver 2
    Men's 20km Free, Standing Bronze

    Snowboard
    Women's Snowboard Cross SB-LL2 Silver 2
    Women's Banked Slalom SB-LL2 Bronze

    Biathlon
    Men's 15km, Standing Bronze 2

    Cross-Country Skiing
    4x2.5km Open Relay Silver
    65
    Collin CAMERON
    (LW11.5) 

    Biathlon
    Men's 15km, Sitting Bronze 3
    Men's 7.5km, Sitting Bronze

    Cross-Country Skiing
    4x2.5km Open Relay Bronze
    66
    Alana RAMSAY
    (LW9-2) 

    Alpine Skiing
    Women's Super Combined, Standing Bronze 2
    Women's Super-G, Standing Bronze

    Biathlon
    Women's 10km, Visually Impaired Bronze 2
    Women's 12.5km, Visually Impaired Bronze

    Biathlon
    Women's 12.5km, Sitting Bronze 2
    Women's 6km, Sitting Bronze

    Alpine Skiing
    Men's Downhill, Standing Bronze 2
    Men's Super-G, Standing Bronze

    Alpine Skiing
    Women's Giant Slalom, Visually Impaired Bronze 2
    Women's Super Combined, Visually Impaired Bronze

    Alpine Skiing
    Men's Slalom, Visually Impaired Bronze 2
    Men's Super Combined, Visually Impaired Bronze

    Legend

    : Gold
    : Silver
    : Bronze
    Worldwide Paralympic Partners
    Go to Atos partner page
    Go to Bridgestone partner page
    Go to OttoBock partner page
    Go to Panasonic partner page
    Go to Samsung partner page
    Go to Toyota partner page
    Go to Visa partner page
    International Partners
    Go to Allianz partner page
    Go to BP partner page
    Go to Citi partner page