Tel Aviv 1968
Paralympic Games
04 - 13 November
Imagen
Logo Tel Aviv 1968
Results Archive
Tel Aviv 1968

Table Tennis - Men's Singles C

Results

Final Round
1/64th final
NPC Athlete NPC Athlete Info
United States of America flag
USA
Petit
Sweden flag
SWE
Persson {2} wins
Ethiopia flag
ETH
Negatu
Switzerland flag
SUI
Franz Bucher {2} wins
Ireland flag
IRL
Jimmy Gibson
France flag
FRA
Boitot {1} wins
Ethiopia flag
ETH
Abraham Habte
France flag
FRA
Schuh {1} wins
Norway flag
NOR
Hansen
Netherlands flag
NED
Koekoek {1} wins
Sweden flag
SWE
Johansson
Rhodesia flag
RHO
Keith Pienaar {1} wins
Denmark flag
DEN
Larssen
Israel flag
ISR
Aharon Shatal {2} wins
France flag
FRA
Montagnana
New Zealand flag
NZL
Lean {1} wins
United States of America flag
USA
Ed Owen
Malta flag
MLT
Testa {2} wins
Austria flag
AUT
Safar
West Germany flag
FRG
Nolting {2} wins
Canada flag
CAN
Coates
Japan flag
JPN
Ikari {2} wins
Switzerland flag
SUI
Victor Bisquolm
Malta flag
MLT
Migianni {1} wins
1/32nd final
NPC Athlete NPC Athlete Info
Israel flag
ISR
Baruch Hagai
Great Britain flag
GBR
-unknown- {1} wins
Canada flag
CAN
W. Dann
France flag
FRA
Serge Bec {2} wins
Norway flag
NOR
Harald Gunnerup
Italy flag
ITA
Prisma {2} wins
India flag
IND
Petkar
Austria flag
AUT
Walter Telsnig {2} wins
Australia flag
AUS
S. Martin
Japan flag
JPN
Imaizumi {1} wins
Belgium flag
BEL
Wilfred van Brauene
Sweden flag
SWE
Persson {2} wins
Switzerland flag
SUI
Franz Bucher
West Germany flag
FRG
Erich Schropp {2} wins
Great Britain flag
GBR
Forrester
Argentina flag
ARG
Gonzales {1} wins
Australia flag
AUS
Watts
United States of America flag
USA
Bruce Karr {2} wins
France flag
FRA
Planchon
Sweden flag
SWE
Johansson {2} wins
Israel flag
ISR
Shlomo Ballan
Canada flag
CAN
G. Bosuko {1} wins
Norway flag
NOR
Oistein Gran
Belgium flag
BEL
Jacob {2} wins
West Germany flag
FRG
Franz Brozozowski
Netherlands flag
NED
Barendese {1} wins
Italy flag
ITA
Aroldo Ruschioni
Ireland flag
IRL
Jimmy Gibson {2} wins
Japan flag
JPN
Shimokawa
Austria flag
AUT
Josef Greil {1} wins
New Zealand flag
NZL
J. Savage
Great Britain flag
GBR
George Swindlehurst {2} wins
Belgium flag
BEL
Richard de Zutter
Japan flag
JPN
Umeki {1} wins
Italy flag
ITA
Rodolfo Rossi
Ethiopia flag
ETH
Abraham Habte {1} wins
Canada flag
CAN
Schmid
West Germany flag
FRG
Hans Jung {2} wins
Ireland flag
IRL
Hughes
Argentina flag
ARG
Jorge Diz {1} wins
Australia flag
AUS
Coombe
Great Britain flag
GBR
McCranor {2} wins
Norway flag
NOR
Hansen
Austria flag
AUT
Eggersdorfer {2} wins
Ethiopia flag
ETH
Abraham Habte
Sweden flag
SWE
Hellgren {2} wins
United States of America flag
USA
Chess
Israel flag
ISR
Arieh Rubin {2} wins
Italy flag
ITA
Giovanni Berghella
Italy flag
ITA
Prins {1} wins
Sweden flag
SWE
Johansson
Israel flag
ISR
Aharon Shatal {2} wins
France flag
FRA
Montagnana
Norway flag
NOR
Henry Dahlgren {1} wins
Malta flag
MLT
Testa
Australia flag
AUS
Bawden {1} wins
West Germany flag
FRG
Nolting
West Germany flag
FRG
Eckstein {1} wins
Rhodesia flag
RHO
Leslie Manson-Bishop
Belgium flag
BEL
Stevens {2} wins
Canada flag
CAN
Bourne
Japan flag
JPN
Ikari {2} wins
Switzerland flag
SUI
Victor Bisquolm
Great Britain flag
GBR
MacDonald {2} wins
1/16th final
NPC Athlete NPC Athlete Info
Israel flag
ISR
Baruch Hagai
France flag
FRA
Serge Bec {1} wins
Italy flag
ITA
Prisma
Austria flag
AUT
Walter Telsnig {2} wins
Australia flag
AUS
S. Martin
Sweden flag
SWE
Persson {1} wins
West Germany flag
FRG
Erich Schropp
Great Britain flag
GBR
Forrester {1} wins
United States of America flag
USA
Bruce Karr
Sweden flag
SWE
Johansson {2} wins
Israel flag
ISR
Shlomo Ballan
Belgium flag
BEL
Jacob {1} wins
West Germany flag
FRG
Franz Brozozowski
Ireland flag
IRL
Jimmy Gibson {2} wins
Japan flag
JPN
Shimokawa
Great Britain flag
GBR
George Swindlehurst {1} wins
Belgium flag
BEL
Richard de Zutter
Italy flag
ITA
Rodolfo Rossi {1} wins
West Germany flag
FRG
Hans Jung
Ireland flag
IRL
Hughes {1} wins
Great Britain flag
GBR
McCranor
Austria flag
AUT
Eggersdorfer {1} wins
Sweden flag
SWE
Hellgren
Israel flag
ISR
Arieh Rubin {1} wins
Italy flag
ITA
Giovanni Berghella
Israel flag
ISR
Aharon Shatal {1} wins
France flag
FRA
Montagnana
Malta flag
MLT
Testa {1} wins
West Germany flag
FRG
Nolting
Belgium flag
BEL
Stevens {2} wins
Japan flag
JPN
Ikari
Great Britain flag
GBR
MacDonald {1} wins
1/8th final
NPC Athlete NPC Athlete Info
Israel flag
ISR
Baruch Hagai
Austria flag
AUT
Walter Telsnig {1} wins
Australia flag
AUS
S. Martin
West Germany flag
FRG
Erich Schropp {1} wins
Sweden flag
SWE
Johansson
Israel flag
ISR
Shlomo Ballan {1} wins
Ireland flag
IRL
Jimmy Gibson
Japan flag
JPN
Shimokawa {1} wins
Belgium flag
BEL
Richard de Zutter
West Germany flag
FRG
Hans Jung {1} wins
Great Britain flag
GBR
McCranor
Sweden flag
SWE
Hellgren {1} wins
Italy flag
ITA
Giovanni Berghella
France flag
FRA
Montagnana {1} wins
Belgium flag
BEL
Stevens
Japan flag
JPN
Ikari {1} wins
Quarterfinal
NPC Athlete NPC Athlete Info
Israel flag
ISR
Baruch Hagai
Australia flag
AUS
S. Martin {1} wins
Sweden flag
SWE
Johansson
Ireland flag
IRL
Jimmy Gibson {2} wins
Belgium flag
BEL
Richard de Zutter
Great Britain flag
GBR
McCranor {1} wins
Italy flag
ITA
Giovanni Berghella
Belgium flag
BEL
Stevens {1} wins
Semifinal
NPC Athlete NPC Athlete Sets1 Sets2 Info
Israel flag
ISR
Baruch Hagai
Ireland flag
IRL
Jimmy Gibson 2 1
Belgium flag
BEL
Richard de Zutter
Italy flag
ITA
Giovanni Berghella 2 0
Final
NPC Athlete NPC Athlete Sets1 Sets2 Info
Israel flag
ISR
Baruch Hagai
Belgium flag
BEL
Richard de Zutter 2 1