Font size bigger Font size smaller
INTERNATIONAL PARALYMPIC COMMITTEE

Watch Out for Brazil

The Brazilian Paralympic Committee just announced a large team of 182 athletes who will compete for the country at the London 2012 Paralympic Games. 05 Jul 2012
Imagen
Daniel Dias competing

Daniel Dias competes in the men's 100m Breaststroke SB4 final at Beijing 2008.

ⒸGetty Images
By IPC

"The Brazilian Paralympic Committee will work to give the best structure in London for the Brazilian delegation to reach the main goal in this edition of Paralympic Games, which is to have the best results of all time."

The Brazilian Paralympic Committee has announced the names of athletes who will represent Brazil at the London 2012 Paralympics.

The delegation will have more than 300 people, including 182 athletes (115 men and 67 women) in 18 sports, as well as guides, coaches, officials and health professionals.

Brazil will look to better their performance from the Beijing 2008 Paralympic Games, when they finished ninth in the medal standings with 47 overall medals, including 16 golds.

Daniel Dias and Andre Brasil highlight the country’s strong Swimming team, and both have cemented themselves as ones to watch at London 2012.

Dias won four golds, three silvers and a bronze at Beijing 2008, and then eight golds and a silver at the 2010 IPC Swimming World Championships in Eindhoven, the Netherlands.

He then topped that by winning all 11 of his events at the 2011 Parapan American Games in Guadalajara, Mexico.

Brasil accumulated four golds and a silver at Beijing 2008 and another five golds and two silvers at the 2010 IPC Swimming World Championships and is also on top form this year, coming off a strong performance at last week’s German Open in Berlin.

In Athletics, Brazil will be led by Paralympian Terezinha Guilhermina, who aims to break all three of her own records in 100m, 200m and 400m T11, and Javelin F37 world-record holder Shirlene Coelho.

The delegation also boasts the reigning world and Paralympic champions in Football 5-a-Side, which will be led by young talent Jeferson da Conceição Gonçalves, also known as Jefinho.

Andrew Parsons, President of the Brazilian Paralympic Committee welcomed the entire delegation this week by saying:

"With this convocation, the Brazilian delegation is complete for the Paralympic Games in London 2012. The team will be composed of athletes and coaches from the highest level. I’m extremely confident in each member of this team. The Brazilian Paralympic Committee will work to give the best structure in London for the Brazilian delegation to reach the main goal in this edition of Paralympic Games, which is to have the best results of all time."

The full team that will represent Brazil at London 2012 was announced on 20 June:

Athletics

Alan Fonteles Cardoso de Oliveira T43; Alice de Oliveira Correa T12/F12; Andre Luiz de Oliveira T44/F44; Andre Luiz Garcia de Andrade T13; Antonio Delfino de Souza T46; Ariosvaldo Fernandes da Silva T53; Carlos Jose Barto da Silva T11; Claudiney Batista dos Santos F57; Daniel Mendes da Silva T11; Edson Cavalcante Pinheiro T38; Emicarlo Elias de Souza T46; Felipe de Souza Gomes T11

Flavio Reitz F42; Izabela Silva Campos T11; Jenifer Martins dos Santos T38; Jerusa Geber dos Santos T11; Jhulia Karol dos Santos T11; Joana Helena dos Santos Silva T13; Jonathan de Souza Santos F40; Lucas Prado T11; Luciano dos Santos Pereira T11; Marco Aurelio Lima Borges F44; Marivana Oliveira da Nobrega F35; Odair Ferreira dos Santos T11; Ozivam dos Santos Bonfim T46; Paulo Douglas; Moreira de Souza F36; Sheila Finder T46/F46; Shirlene Santos Coelho F37; Terezinha Aparecida Guilhermina T11; Thales Fernandes de Castro T12; Thierb da Costa Siqueira T12; Tito Alves de Sena T46; Vanderson Alves da Silva F57; Viviane Ferreira Soares T13; Yohansson do Nascimento Ferreira T45

Boccia

Daniele Martins BC3; Dirceu Jose Pinto BC4; Eliseu dos Santos BC4; Jose Carlos Chagas de Oliveira BC1; Luisa Lisboa dos Reis BC2; Maciel Sousa Santos BC2; Natali Mello de Faria BC2

Cycling

João Alberto Schwindt Filho C5; Soelito Gohr C5

Equestrian

Davi Salazar Pessoa Mesquita Ib; Elisa Melaranci II; Marcos Fernandes Alves Ib; Sérgio Fróes Ribeiro de Oliva Ia

Football 5-a-side

Cassio Lopes dos Reis; Daniel Dantas da Silva; Emerson de Carvalho; Fábio Luis Ribeiro Vasconcelos; Gledson da Paixão Barros; Jeferson da Conceição Gonçalves; Marcos José Alves Felipe; Ricardo Steinmetz Alves; Severino Gabriel da Silva; Raimundo Nonato Alves Mendes

Football 7-a-side

Fábio da Silva Bordignon 7; Fernandes Celso Alves Vieira 7; Jan Francisco Brito da Costa 7

Jorge Luiz da Silva 6; José Carlos Monteiro Guimarães 6; Luciano da Costa Silva 7; Marcos dos Santos Ferreira 7; Marcos Yuri Cabral da Costa 8; Mateus Francisco Tostes Calvo 8; Ronaldo Almeida de Souza 8; Wanderson Silva de Oliveira 8; Yurig dos Santos Ribeiro 7

Goalball

Women

Ana Carolina Duarte Ruas Custodio B2; Claudia Paula Gonçalves de Amorim B3; Denise Daniele Batista de Souza B1; Gleyse Priscila Portioli de Souza B3; Márcia Bonfim Vieira B1; Neusimar Clemente dos Santos B2

Men

Alexsander Almeida Maciel Celente B1; Filippe Santos Silvestre B1; José Roberto Ferreira de Oliveira B1; Leandro Moreno da Silva B2; Leomon Moreno da Silva B2; Romário Diego Marques B1

Judo

Antônio Tenório da Silva B1; Daniele Bernardes da Silva B3; Deanne Silva de Almeida B2; Harley Damião Pereira de Arruda B1; Karla Ferreira Cardoso B3; Lucia da Silva Teixeira B2; Magno Marques Gomes B3; Michelle Aparecida Ferreira B2; Roberto Julian Santos da Silva B2; Wilians Silva de Araújo B1

Powerlifting

Alexsander Whitaker dos Santos; Bruno Pinheiro Carra; Josilene Alves Ferreira; Marcia Cristina Menezes; Rodrigo Rosa de Carvalho Marques

Rowing

Claudia Cicero dos Santos AS; Isaac Jose Ribeiro TA; Jairo Natanael Frohlich Klug LTA; Josiane Dias de Lima TA; Luciano Luna de Oliveira AS ; Luciano Pires LTA; Mauricio de Abreu Carlos; Norma Maria de Moura LTA; Regiane Nunes Silva LTA

Sailing

Bruno Landgraf das Neves 1; Elaine Pedroso da Cunha 4

Shooting

Carlos Henrique Procopiak Garletti SH1A

Swimming

Adriano Gomes de Lima S6, SB5, SM6; Andre Brasil Esteves S10, SB9, SM10; Caio Amorim Muniz de Oliveira S8, SB7, SM8; Carlos Alberto Lopes Maciel S8, SB8, SM8; Carlos Alonso Farrenberg S13, SB13, SM13; Clodoaldo Francisco da Silva S5, SB4, SM5; Daniel de Faria Dias S5, SB4, SM5; Edenia Nogueira Garcia S4, SB3, SM4; Francisco de Assis Avelino S5, SB4, SM5; Italo Gomes Pereira S7, SB6, SM7; Ivanildo Alves de Vasconcelos S6, SB4, SM5; Joana Maria Jaciara da Silva Neves S5, SB5, SM5; Leticia de Oliveira Freitas S13, SM13, SB13; Matheus Henrique da Silva S9, SB8, SM9; Matheus Rheine Correa de Sousa S11, SM11, SB11; Phelipe Andrews Melo Rodrigues S10, SB9, SM10; Raquel Viel S12, SB12, SM12; Ronaldo Souza Santos S7, SB6, SM7; Ronystony Cordeiro da Silva S4, SB3, SM4; Susana Schnarndorf Ribeiro S8, SB8, SM8; Veronica Mauadie S7, SB7, SM7

Table Tennis

Bruna Costa Alexandre 10; Carlo Di Franco Michell 6; Carlos Alberto Carbinatti Junior 10; Claudiomiro Segatto 5; Eziquiel Babes 4; Iliane Faust 11; Iranildo Conceição Espíndola 2; Jane Karla Rodrigues 8; Joyce Fernanda de Oliveira 4; Lucas Martins Maciel 11; Maria Luiza Pereira Passos 5; Paulo Sergio Salmin Filho 8; Ronaldo Pinheiro; Machado de Souza 2; Welder Camargo Knaf 3

Sitting Volleyball

Women

Aderlandi Borges da Silva ; Adria Jesus da Silva ; Ana Paula de Araujo Alves; Gabrielle Aparecida Marchi; Gilvania Jose de Lima; Graciana Moreira Alves; Janaina Petit Cunha; Jani Freitas Batista; Nathalie Filomena de Lima Silva ; Paula Angeloti Herts; Suellen Cristine Dellangelica Lima

Men

Anderson Ribas Silva; Carlos Augusto Barbosa; Daniel Jorge da Silva; Deivisson Ladeira dos Santos; Gilberto Lourenco da Silva; Giovani Eustaquio de Freitas; Levi Cesar Gomes; Renato de Oliveira Leite; Rogerio Silva Camargo dos Santos; Wellington Platini S. da Anunciacao; Wescley Conceicao de Oliveira

Wheelchair Basketball

Andreia Cristina Santa Rosa Farias 1.0; Cintia Mariana Lopes de Carvalho 1.0; Cleonete de Nazare Santos Reis 2.0; Debora Cristina Guimarães da Costa 4.0; Geisa Rodrigues Vieira 4.0; Lia Maria Soares Martins 4.5; Lucicleia da Costa e Costa 2.5; Naildes de Jesus Mafra 2.0; Paola Klokler 4.5; Perla dos; Santos Assunção 1.5; Rosália Ramos da Silva 1.5; Vileide Brito de Almeida 4.5

Wheelchair Fencing

Jovane Silva Guissone 2B

Wheelchair Tennis

Carlos Alberto Chaves dos Santos; Daniel Alves Rodrigues; Mauricio Pomme; Natalia Mayara Azevedo da Costa; Rafael Medeiros Gomes

Related Images

Related Videos